Montaż paneli PV zazwyczaj łączy się z pracami na wysokościach, którym sprzyja dobra pogoda. Warunki pogodowe w Polsce bywają ciężkie i choć teoretycznie można montować fotowoltaikę przez cały rok, są okresy, które wymagają wstrzymania prac.

Montaż paneli PV latem

Okres od maja do października to najlepszy czas do realizacji prac monterskich. W tych miesiącach pogoda dopisuje i nie ma obaw przed mrozami, ulewami, a tym samym śliską powierzchnią dachu. Prace na wysokościach to zawsze ryzyko, dlatego stosujemy środki ostrożności i zachowujemy pełną ostrożność. Fotowoltaika może być montowana również na gruncie na metalowym stelażu. Takie rozwiązanie jest często stosowane w szczególności, gdy konstrukcja dachu nie pozwala na montaż paneli PV. Bez względu na to, gdzie zostanie zamontowana instalacja, swoją funkcję spełni w 100%. Montaż na gruncie może być realizowany niemal przez cały rok, dobrym miejsce na jego realizację jest np. trawnik przydomowy.

Dlaczego warto montować panele wiosną?

Decydując się na panele w pierwszej połowie roku, ma się przed sobą najlepszy okres produkcyjny. Fotowoltaika produkuje prąd cały rok, jest ona jednak uzależniona od słońca. Im dłuższy i cieplejszy dzień, tym więcej prądu elektrycznego jest w stanie wyprodukować instalacja. Jeśli montaż paneli PV zostanie zrealizowany późną jesienią, pierwsze miesiące nie będą w pełni satysfakcjonujące pod względem zmniejszenia rachunków, dopiero kolejny rok i wiosna przyniosą prawdziwy spadek opłat. Warto również pamiętać o tym, że nadwyżka prądu jest magazynowana w sieci elektroenergetycznej i odbierana w chwili, gdy jest zapotrzebowanie.

DOM
FIRMA
GOSPODARSTWO
Finansowanie
Wycena